Állatleírás
A pajzsos cankó (Calidris pugnax), ismert még tarka cankó néven is, egy figyelemre méltó és látványos megjelenésű madárfaj, amely a partimadarak (Charadriiformes) rendjébe és a cankófélék (Scolopacidae) családjába tartozik. E faj képviselői szerte a világon megtalálhatók, főként Európában, Ázsiában és az afrikai valamint az ausztrál migrációs útvonalak mentén. Különösen ismertek vonulási szokásaikról, amely során hosszú távolságokat tesznek meg északról délre, illetve vissza.
Megjelenését tekintve a pajzsos cankó változatos képet mutat. A hímek nászruhája különösen feltűnő: hosszú, gyakran színes és mintás tollazatot viselnek, amelynek domináns színei a barna, a fekete és a fehér. A tollazat díszes elemei közé tartozik a hosszú, hátul felálló nyak- és mellrész, valamint a szem körüli élénk színezet. A tojók és a nem nászruhában lévő hímek viszont sokkal visszafogottabb megjelenésűek, főként barnás vagy szürkés árnyalatokkal.
Az élőhely tekintetében a pajzsos cankó nem túl válogatós: nedves réteken, mocsaras területeken, ártereken és part menti lagúnákon egyaránt otthon érzi magát. Táplálkozása során a felszíni vízben vagy az iszapban keresgélve fogyaszt különféle rovarokat, puhatestűeket és kisebb vízi gerincteleneket.
A pajzsos cankó szaporodási időszaka alatt mutatja meg igazán különleges viselkedését. A hímek ekkor bonyolult udvarlási táncokat és bemutatókat hajtanak végre, hogy lenyűgözzék a tojókat. Ezek a rituálék gyakran zajlanak közös udvarlási helyszíneken, úgynevezett lek-eken, ahol a hímek heves versengésbe bocsátkoznak a tojók kegyeiért.
A pajzsos cankó nem számít veszélyeztetett fajnak a Nemzetközi Természetvédelmi Szövetség (IUCN) által készített Vörös Listán, azonban bizonyos területeken a élőhelyük zsugorodása és a vadászat miatt csökkenhet a populációjuk. A megfelelő élőhelyek védelme és a vizes élőhelyek fenntartása kulcsfontosságú a faj jövőbeli jólétének biztosításához.
Előfordulási térkép