Fotó: Gyepi béka
Súlyok és méretek
Hossz 10 cm
Állatleírás
A gyepi béka (Rana temporaria), ismertebb nevén a vöröshasú unka vagy egyszerűen csak béka, a kétéltűek (Amphibia) osztályának egyik legismertebb és legelterjedtebb faja Európában. A Rana nemzetség tagjaként számos különböző élőhelyen megtalálható, legyen szó erdőkről, mezőkről, kertekről vagy városi parkokról. Az éghajlati viszonyoktól függően elterjedési területe nyugaton a Brit-szigetektől keleten az Urál hegységig, északon Skandináviától délen az Ibériai-félszigetig és Észak-Olaszországig húzódik.
Megjelenés

A gyepi béka testhossza általában 6-9 cm között mozog, de ritkán akár 11 cm-es példányokkal is találkozhatunk. Bőrük színezete változatos, általában zöldes, barnás vagy szürkés árnyalatú, amely kiválóan alkalmassá teszi őket a környezetükbe való beolvadásra. Hátukon gyakran láthatók sötétebb foltok vagy csíkok. A hasuk színe változó, de gyakran élénkpiros vagy narancssárga, amely figyelmeztető színként funkcionálhat a ragadozókkal szemben. A hímek és a nőstények közötti legjelentősebb különbség a méretben és a nászidőszakban megjelenő külső jegyekben, mint például a hímek oldalán található nászdudorokban mutatkozik meg.
Életmód

A gyepi béka elsősorban éjszakai életmódot folytat, napközben rejtőzködve tölti idejét. Táplálkozása változatos; főként kisebb rovarokat, pókokat, csigákat és más kis gerincteleneket fogyaszt. A víz közelében élő egyedek azonban alkalmanként kisebb halakkal és kétéltű lárvákkal is kiegészíthetik étrendjüket.
Szaporodás

A szaporodási időszak általában a kora tavaszi hónapokra, márciusra és áprilisra esik, amikor a hímek hangos békázással csalogatják a nőstényeket a szaporodási vizekhez. A nőstények ezután több ezer apró, zselés tokba zárt petét helyeznek el a vízben, amelyekből körülbelül 2-3 hét alatt kelnek ki a kikelő békalarvák (vagy más néven ebihalak). Az ebihalak kifejlődése néhány hónapot vesz igénybe; ez idő alatt teljes metamorfózison mennek keresztül, mely során kifejlődnek a lábak, a tüdő és a felnőtt béka további jellemzői.
Védelem és Fenyegetések

A gyepi béka számos természetes ragadozóval szembesül, többek között madarakkal, kígyókkal és nagyobb rovarokkal. Az emberi tevékenység, mint például a természetes élőhelyek megsemmisítése, a vízszennyezés és a túlzott használatú mezőgazdaság is fenyegetést jelent számukra. Bár a faj jelenleg nem számít veszélyeztetettnek, fontos a természetes élőhelyek megőrzése és a környezettudatos magatartás, hogy biztosítsuk e különleges és hasznos állatok fennmaradását a jövőben is.
Új állatfotók