Vissza a listához

Neandervölgyi ember

Homo neanderthalensis

Fotó: Neandervölgyi ember
Állatleírás
A Neandervölgyi ember, vagy tudományos nevén Homo neanderthalensis, egy kihalt emberfaj, amely körülbelül 400 000 éve jelent meg és nagyjából 40 000 évvel ezelőtt halt ki. A nevüket a Németországban található Neandervölgyről kapták, ahol az első fosszíliáikat 1856-ban fedezték fel. Bár sokáig félreértették és primitívnek tartották őket, a modern kutatások újraértékelték helyüket az emberi evolúcióban és kultúrában.

Morfologiailag a Neandervölgyiek masszívabb testalkattal rendelkeztek, mint a modern ember. Rövid, erős végtagjaik és széles mellkasuk volt, amelyek alkalmassá tették őket az Európában és Nyugat-Ázsiában uralkodó hideg klímához. Arcuk kiugró volt, nagy orrnyílásokkal, amelyek valószínűleg a hideg levegő melegítésére szolgáltak. Agyméretük összehasonlítható, sőt néhány esetben nagyobb volt, mint a modern Homo sapiensé.

A Neandervölgyiek rendkívül ügyesek voltak a kőeszközök készítésében, amit a Mousterian eszközkultúra bizonyít. Ezek az eszközök fejlettebbek és sokoldalúbbak voltak, mint az őket megelőző kultúráké. Vadászatból éltek, főként nagy emlősökre, mint a mamutok és a szarvasok vadásztak, de étrendjük tartalmazott gyűjtögetéssel szerzett növényi elemeket is.

A Neandervölgyiek társadalmi viselkedése és kulturális gyakorlataik is bonyolultabbak voltak, mint korábban gondolták. Temetkezési szokásaik arra utalnak, hogy bizonyos formájú vallási hitrendszerrel rendelkeztek, és törődtek halottaik elhelyezésével. Ezenkívül bizonyítékok vannak arra is, hogy képesek voltak szimbolikus gondolkodásra és esetleg a művészetek egy primitív formájára.

Genetikai vizsgálatok kimutatták, hogy a Neandervölgyiek nem csak egyszerű őseink voltak, hanem egy időben együtt éltek és kereszteződtek a Homo sapienssel. A modern ember DNS-ének kis része (körülbelül 1-2%) neandervölgyi eredetű, ami azt sugallja, hogy ezek a találkozások genetikai nyomot hagytak utókoraikon.

Összességében a Neandervölgyi ember nem egy primitív, hanem egy komplex és adaptív faj volt, amely jelentős szerepet játszott az emberi evolúcióban és hagyományokban. Az ő történetük és örökségük továbbra is fontos szerepet tölt be a paleoantropológiában, ahogy egyre többet tanulunk róluk.
Új állatfotók