Vissza a listához

Keleti gorilla

Gorilla beringei

Fotó: Keleti gorilla
Súlyok és méretek
Súly 120-tól 200-ig kg
Biológiai adatok
Élettartam 40-tól 50-ig éves
Veszélyeztetettség
Veszélyeztetett
Állatleírás
A Keleti gorilla (Gorilla beringei) a világ legnagyobb élő emlőseinek egyike, amely kizárólag Afrika középső és keleti részein, különösen a Kongói Demokratikus Köztársaság, Ruanda és Uganda erdős, hegyvidéki területein található meg. Két fő alalkaja ismert: a hegyi gorilla (G. b. beringei) és a keleti síkvidéki gorilla vagy Grauer-gorilla (G. b. graueri), amelyek jelentősen különböznek élőhelyük, méretük és életmódjuk tekintetében.
Fizikai Jellemzők
A keleti gorillák lenyűgöző fizikai megjelenéssel rendelkeznek. Erőteljes testalkatúak, széles mellkassal, nagy izmokkal, különösen a hátukon és karjaikon. Férfiak általában nagyobbak a nőstényeknél, súlyuk elérheti a 200 kg-ot vagy többet is, míg a nőstények általában 100 kg körül súlyoznak. A felnőtt hímek jellegzetes ezüstös színű hátat fejlesztenek ki a felnőttkorba lépve, ezért gyakran hivatkoznak rájuk "ezüsthátúak" néven. Bőrük sötét, szemeik pedig kifejezőek.
Életmód és Viselkedés
A keleti gorillák szociális állatok, amelyek csoportokban élnek, amelyeket gyakran egy domináns hím vezet. Ezek a csoportok általában 5-30 egyedből állnak, és magukban foglalják több nőstényt és utódaikat. A gorillák nappal aktívak, élelmüket keresve, amely főként növényi anyagból áll, mint például levelek, gyümölcsök, szárak, és néha kis állatokat vagy rovarokat is fogyasztanak.
A kommunikáció fontos szerepet játszik a gorillák társadalmi életében, amely magában foglalja arcjátékokat, testtartást, hangokat és érintéseket. A gorillák területüket nem védik agresszíven, de a domináns hímek hangos morogva és mellük dobolásával hívhatják fel magukra a figyelmet, különösen ha fenyegetve érzik magukat vagy csoportjukat.
Szaporodás
A keleti gorillák egész évben szaporodnak, de nincs kifejezett szaporodási időszakuk. A nőstények körülbelül négyévente hoznak világra egy utódot, miután kb. 8,5 hónapos vemhességi időszakon mentek keresztül. Az anyák szoros kapcsolatot ápolnak utódaikkal, és nagy gondossággal nevelik őket. A fiatal gorillák körülbelül 3 éves korukig maradnak nagymértékben függőek anyjuktól.
Fenyegetettség és Megőrzés
A keleti gorilla a kihalás szélén áll, főként az élőhelyük pusztítása, az orvvadászat és a betegségek, például az Ebola és a légúti megbetegedések miatt. A hegyi gorilla esete különösen aggasztó, mivel csak néhány ezer példány maradt a vadonban. A nemzetközi és helyi szervezetek számos erőfeszítést tesznek a faj megóvása érdekében, többek között a nemzeti parkok védelmének megerősítésével, a helyi közösségek bevonásával a gorillák védelmébe és az orvvadászat elleni küzdelemmel.
Új állatfotók