Vissza a listához

Gyapjasfejű tamarin

Saguinus oedipus

Fotó: Gyapjasfejű tamarin
Súlyok és méretek
Hossz 20-tól 25-ig cm
Súly 450 g
Biológiai adatok
Élettartam 15 r
Vemhességi idő 183 d
Utódok száma 2
Veszélyeztetettség
Veszélyeztetett
Állatleírás
A gyapjasfejű tamarin (Saguinus oedipus) egy különleges és lenyűgöző prímámfaj, amely elsősorban Kolumbia északnyugati részén található trópusi esőerdőkben él. Ez a kis méretű majomfaj a tamarinok (Saguinus) nemzetségéhez tartozik, és leginkább feltűnő megjelenéséről ismert. A gyapjasfejű tamarin nevét jellegzetes fehér, gyapjas hajkoronájáról kapta, amely arcát keretezi, és ellentétben áll sötét, fekete színű testével.

Testhossza mindössze 20-28 centiméter között mozog, ehhez jön még hozzá a 33-42 centiméter hosszú farok, amely segíti őket az egyensúlyozásban, miközben az ágak között ugrálnak. A gyapjasfejű tamarinok súlya általában 400-500 gramm között van. Ezek a kis majmok rendkívül társas lények, 5-19 egyedből álló csoportokban élnek, melyeket szoros szociális kötelékek és kooperatív viselkedés jellemez, különösen a fiatalok gondozása terén.

A gyapjasfejű tamarinok mindenhatóak, táplálékuk változatos, beleértve gyümölcsöket, rovarokat és kisebb állatokat is. Azonban táplálkozásuk nagy részét a gyümölcsök teszik ki. A táplálékszerzésben és a terület védelmében a csoport minden tagja részt vesz, ami elősegíti a túlélésüket az esőerdőkben.

Sajnos, a gyapjasfejű tamarin a kihalás szélén álló faj, melynek legfőbb oka élőhelyének csökkenése és a vadon élő állatok illegális kereskedelme. Az erdőirtás és a mezőgazdasági területek terjeszkedése jelentősen csökkenti élőhelyük nagyságát és minőségét, ami korlátozza az élelemhez való hozzáférésüket és növeli a populációk közötti genetikai elszigeteltséget.

A nemzetközi és helyi természetvédelmi erőfeszítések, mint például élőhelyük védelme és a fogságban szaporítási programok, létfontosságúak a gyapjasfejű tamarin fennmaradása szempontjából. A tudományos kutatások és a közösségi alapú megőrzési projektek is kulcsszerepet játszanak e faj védelmében, melyek célja a gyapjasfejű tamarinok és élőhelyük megőrzése a jövő generációi számára.
Új állatfotók