Vissza a listához

Rövidcsőrű hangyászsün

Tachyglossus aculeatus

Fotó: Rövidcsőrű hangyászsün
Súlyok és méretek
Hossz 40-tól 45-ig cm
Állatleírás
A rövidcsőrű hangyászsün (Tachyglossus aculeatus) Ausztrália egyik legkülönlegesebb állata, amely a hangyászok (Monotremata) rendjébe és az emlősök (Mammalia) osztályába tartozik. Ez a különleges csoport magában foglalja az egyetlen ma élő tojással szaporodó emlősöket, mint például a kacsacsőrű emlőst és az echidnákat, amelyek közé a rövidcsőrű hangyászsün is tartozik.
A rövidcsőrű hangyászsün elnevezése onnan ered, hogy rövid, csőrre emlékeztető orra van, amellyel hatékonyan tudja keresni táplálékát a föld alatt vagy a talaj felszínén. Tápláléka elsősorban hangyákból és termeszekből áll, de más kis rovarokat és lárvákat is fogyaszt. Hosszú, ragadós nyelvével képes gyorsan és hatékonyan összegyűjteni zsákmányát.
Testét sűrű, tüskés szőrzet borítja, amely védelmet nyújt a ragadozókkal szemben. Ezek a tüskék valójában módosult szőrszálak, amelyek kemények és élesek, így hatékony védelmet biztosítanak. Amikor veszély fenyegeti, a rövidcsőrű hangyászsün gömbölyű formát vehet fel, így a tüskéi minden irányba állnak, és így még nehezebben sebezhető.
Szaporodása egyedülálló az emlősök világában, mivel tojásokat rak. A nőstény egy vagy két tojást helyez el egy erszényben, amely kifejezetten a szaporodási időszakra fejlődik ki. A tojások körülbelül tíz nap alatt kelnek ki, és az aprócska, fejletlen utódok további fejlődésüket az anya erszényében töltik, ahol táplálékhoz jutnak az anya tejmirigyeiből.
A rövidcsőrű hangyászsün elsősorban éjszakai életmódot folytat, napközben búvóhelyeken, például avar alatt vagy faodvakban pihen. Kiválóan alkalmazkodott az ausztráliai változatos élőhelyekhez, így megtalálható az ország számos részén, beleértve erdőket, bozótosokat és füves területeket.
Védekezési stratégiája és egyedi szaporodási módja miatt a rövidcsőrű hangyászsün különleges helyet foglal el az állatvilágban, és fontos szerepet játszik Ausztrália természetes ökoszisztémájában. Az emberi tevékenység és az élőhelyek elvesztése azonban fenyegetést jelenthet számára, így fontos az ő megóvása és a természetes élőhelyek védelme.
Új állatfotók