Vissza a listához

Parlagi pityer

Anthus campestris

Fotó: Parlagi pityer
Állatleírás
A Parlagi pityer (Anthus campestris) egy közepes méretű, vándorló madárfaj, amely a pityerfélék (Motacillidae) családjába tartozik. E faj jellemzően nyílt tájakon, füves területeken, parlagokon, ritkás bokros területeken és mezőgazdasági területek szélén él. Elterjedési területe Európától Ázsiáig húzódik, és bár egyes területeken gyakori, máshol ritkábban fordul elő.
Megjelenése szerény, a többi pityerhez hasonlóan. Felnőtt egyedei főként földszínű, barnás árnyalatokkal rendelkeznek, amelyek jól kamuflázzák őket környezetükben. A hátuk sötétbarna, szabálytalan mintázattal, míg a hasuk világosabb, gyakran sárgás vagy fehéres árnyalatú. A szárnyukon és faroktollukon jól láthatók a sötétebb csíkok. A fiatal madarak hasonlóak a felnőttekhez, de mintázatuk kevésbé kifejezett.
A Parlagi pityer éneke jellegzetes: egy gyors, csilingelő sorozat, amelyet gyakran repülés közben adnak elő. Táplálkozásuk során főként rovarokat és más kis ízeltlábúakat fogyasztanak, amelyeket ügyesen gyűjtenek össze a talajról vagy a növényzetből.
Szaporodási időszakuk a tavasz vége felé kezdődik. Fészkeiket a talajon, jól elrejtve a növényzetben készítik el, ahol a tojó 4-6 tojást rak. A tojások kikeltése és a fiókák nevelése közös feladat, amelyben mindkét szülő aktívan részt vesz. A fiatal madarak nagyjából két hét alatt válnak repülőképessé.
Vándorló madárként a Parlagi pityer a téli hónapokat Afrikában tölti, ahol a Szahara déli részén és a Szubszaharai régióban található élőhelyeken él. Az őszi migráció szeptemberben kezdődik, és a tavaszi visszatérés áprilisban történik.
A Parlagi pityer populációja jelenleg stabilnak tekinthető, bár élőhelyeinek csökkenése és a mezőgazdasági tevékenységek terjedése fenyegetést jelenthetnek a faj jövőbeli állományára. A természetvédelmi erőfeszítések, mint például élőhelyeik megőrzése és a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok támogatása, kulcsfontosságúak a faj védelmében.
Új állatfotók