Vissza a listához

Nagyorrú béka

Rhinophrynus dorsalis

Fotó: Nagyorrú béka
Súlyok és méretek
Hossz 8 cm
Állatleírás
A Nagyorrú béka (Rhinophrynus dorsalis) egy rendkívül érdekes és különleges megjelenésű kétéltű, amely elsősorban Közép-Amerikában és Mexikó bizonyos részein honos. Ez a faj a Rhinophrynidae család egyetlen tagja, ami különlegessé teszi az állatot a béka világban. A Nagyorrú béka nevét jellegzetes nagy, előrenyúló orráról kapta, ami egyedülállóvá teszi megjelenését.

Méretét tekintve a Nagyorrú béka viszonylag kicsi állat, testhossza általában nem haladja meg a 7-8 centimétert. Bőre sima és fényes, színezete pedig változatos lehet, általában sötétbarnától vörösesbarnáig terjed, gyakran sárgás vagy fehéres mintázattal. Ez a mintázat jól alkalmazkodik a környezetéhez, segítve a békát a ragadozók elől való rejtőzködésben.

A Nagyorrú béka életmódja szorosan kapcsolódik az esőzéses időszakokhoz; hosszú száraz időszakokat a föld alatt tölt, ahol különleges hibernációhoz hasonló állapotban marad, amíg ismét el nem kezd esni az eső. Ebben az időszakban aktívan táplálkozik, főként hangyákra és a hangyabolyokban található egyéb ízeltlábúakra specializálódva. Különleges táplálkozási módszere miatt a Nagyorrú béka az egyik kevés béka, amely képes a föld alatt táplálkozni.

A szaporodás is az esős időszakokhoz kötődik. A hímek bőségesen énekelnek a víz felületén, hogy vonzzák a nőstényeket. A peték lerakása után a lárvák gyorsan fejlődnek, hogy képessé váljanak túlélni a következő száraz időszakot.

Az élőhelyének pusztulása és a környezetszennyezés miatt a Nagyorrú béka populációja fenyegetett lehet, bár jelenleg még nem szerepel a veszélyeztetett fajok nemzetközi listáján. A természetvédelem szempontjából fontos lenne megőrizni azokat az élőhelyeket, ahol ez a különleges béka előfordul, hogy biztosított legyen a fennmaradása a jövőben.
Előfordulási térkép
Fotó: Nagyorrú béka - előfordulás
Új állatfotók