Fotó: Nagy póling
Állatleírás
A Nagy póling (Numenius arquata) egy jellegzetes megjelenésű, nagy termetű szárnyas, mely leginkább a hosszú, lefelé ívelt csőréről ismerhető fel. Ez a fajta a szalonkafélék (Scolopacidae) családjába tartozik, és széles körben elterjedt Európa, Ázsia és Afrika egyes részein. Az állat vonuló életmódot folytat, téli időszakban gyakran megtalálható Afrika szubszaharai területein, míg költöző időszakban Európa és Ázsia mérsékelt övezeteiben él.

Méretét tekintve a Nagy póling hossza elérheti a 40-55 centimétert, szárnyfesztávolsága pedig 70-90 centiméter között mozog. Tömege általában 400-1000 gramm közötti. Testének felső része barnás színű, melyen világosabb csíkozás figyelhető meg, míg hasa fehéres, finom sötét csíkozással. A hosszú, ívelt csőr, melynek hossza elérheti a 7-10 centimétert is, kiválóan alkalmassá teszi a lágy iszapos talajban rejlő ízeltlábúak és kisebb gerinctelenek keresésére és elfogyasztására.

A Nagy póling főként vízpartokon, mocsaras területeken, sósföldeken és áradásos réteken található meg, ahol táplálékban gazdag élőhelyeket talál. Táplálkozása során a csőrével mélyen a sárba hatolva keresi meg az ott élő különféle ízeltlábúakat, puhatestűeket és kis gerincteleneket.

Szaporodási időszakban a Nagy póling magányosan vagy kis csoportokban költ. Fészke általában földön helyezkedik el, egyszerűen, növényi anyagokból kialakítva. A tojó általában 4 tojást rak, melyeket 3-4 hétig kotlik, a fiókák pedig születésük után viszonylag rövid időn belül képesek lesznek követni szüleiket és önállóan táplálkozni.

A Nagy póling állományát számos tényező fenyegeti, többek között az élőhelyek csökkenése és minőségének romlása, a mezőgazdasági műveletek, a vízszint-szabályozás és az élőhelyek elszigetelődése. Emiatt a Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN) a fajt a veszélyeztetett kategóriába sorolja bizonyos területeken, ami hangsúlyozza a faj védelmének és megőrzésének fontosságát.
Új állatfotók