Súlyok és méretek
Állatleírás
A mocsári teknős (Emys orbicularis), más néven európai mocsári teknős, egy közepes méretű vízi teknős, amely Európa, Kis-Ázsia és Észak-Afrika édesvizeiben honos. Az állat testhossza általában 12-38 cm között változik, bőrszíne és páncélja pedig a környezetéhez igazodva változhat zöldes, barnás vagy akár feketés árnyalatúra is.
Élőhelye és Elterjedése
A mocsári teknős főként álló- vagy lassan folyó vizeket kedvel, így gyakran találkozhatunk vele tavakban, mocsarakban, patakokban és folyók lassú folyású szakaszain. Szereti a növényzettel dúsított vizeket, ahol könnyedén elrejtheti magát és vadászhat. Európa számos részén, különösen a mediterrán és kelet-európai területeken elterjedt, de az élőhelyek csökkenése miatt egyes területeken a populációja veszélyeztetett.
Megjelenése
A mocsári teknős páncélja erősen lekerekített, a hátoldalon sötét, gyakran fekete alapon sárga vagy zöldes mintázattal. A hasoldala, azaz a plasztron általában világosabb, sárgás vagy krémszínű, fekete foltokkal. A bőrük zöldes vagy barnás, rajta gyakran apró sárga foltokkal. A hímek általában kisebbek, mint a nőstények, és a farokuk is hosszabb.
Életmódja
A mocsári teknős főként vízi életmódot folytat, de szeret napozni, így gyakran látható a partokon vagy vízbe lógó ágakon pihenni. Táplálkozása változatos; fiatal korában inkább húsevő, fogyaszt kisebb halakat, rovarokat, lárvákat, míg idősebb korában egyre több növényi táplálékot is beépít étrendjébe.
Szaporodása
A mocsári teknősök szaporodása tavasszal kezdődik. A tojásrakás májustól júliusig tart, a nőstények 3-15 tojást raknak, amelyeket homokos vagy földes talajba ássák el. A tojások kikeltése hőmérséklettől függően 2-3 hónapot vesz igénybe. Érdekesség, hogy a fiókák nemének meghatározásában jelentős szerepet játszik a tojások környezetének hőmérséklete a fejlődés során.
Védelem és Megőrzés
A mocsári teknős az élőhelyek elvesztése és a szennyezés miatt sok helyen veszélyeztetettnek számít. Európai uniós védelem alatt áll, és számos természetvédelmi program foglalkozik a populációk megőrzésével és a természetes élőhelyek helyreállításával. A mocsári teknős tartása engedélyhez kötött, és felelősségteljes gondoskodást igényel.
A mocsári teknős megőrzése fontos nem csak a faj védelme miatt, hanem mert jelentős szerepet játszik az ökoszisztémában is, például a vízi élőhelyek tisztán tartásában és az élelmiszerláncban betöltött szerepével.
Előfordulási térkép