Súlyok és méretek
Biológiai adatok
Élettartam |
4-tól 12-ig éves |
Veszélyeztetettség
Állatleírás
A kék nyílméregbéka (Dendrobates tinctorius), ismertebb nevén a kék dart béka, Dél-Amerika trópusi esőerdeinek színes, de veszélyes lakója. Ez a kis méretű, ám feltűnő megjelenésű béka a Dendrobatidae család tagja, mely több mint 170 fajt foglal magába, közülük sokan rendkívül mérgezőek.
Megjelenése A kék nyílméregbéka testhossza általában 4-5 centiméter között mozog, bár egyes példányok ennél nagyobbak is lehetnek. Bőrük színe és mintázata változatos, fajon belül is nagy a diverzitás. A leggyakoribb színkombináció a fényes kék alapszín sötétebb, gyakran fekete mintázattal. Ez a feltűnő színezet a természetben egyfajta figyelmeztetés a ragadozók számára, jelezve, hogy mérgező prédával van dolguk.
Élőhelye Ezek a békák Dél-Amerika északi részén, elsősorban Suriname, Brazília, Guyana és Francia Guyana esőerdeiben őshonosak. A kék nyílméregbéka elsősorban alacsonyabb tengerszint feletti magasságokon, nedves, meleg környezetben él, ahol bőséges az élelemforrás és megfelelő a páratartalom.
Életmódja A kék nyílméregbéka nappal aktív állat, mely elsősorban rovarokkal és más kis ízeltlábúakkal táplálkozik. Érdekes módon a béka mérgezésének mértéke az étrendjétől függ; a vadonban élő egyedek sokkal mérgezőbbek, mint a fogságban tartott társaik, mivel a mérgek előállításához szükséges vegyületeket az elfogyasztott zsákmányból nyerik.
Szaporodása A szaporodási időszakban a hímek bonyolult énekszóval csábítják a nőstényeket, amelyek ezután 5-10 tojást helyeznek el nedves helyeken, például levelek alatt vagy faodvakban. A hímek őrzik a tojásokat, amíg azokból kikelnek a lárvák, melyeket aztán vízbe visznek, ahol kifejlődnek felnőtt egyedekké.
Veszélyeztetettsége Bár a kék nyílméregbéka nem tartozik a súlyosan veszélyeztetett fajok közé, élőhelyeinek csökkenése és a kereskedelmi célú elfogásuk miatt populációik száma csökkenőben van. A nemzetközi természetvédelmi szervezetek és a helyi közösségek együttműködése kulcsfontosságú a faj megőrzése érdekében.
Összességében a kék nyílméregbéka lenyűgöző, bár veszélyes állat, melynek színes megjelenése és érdekes életmódja a természet csodálatos sokszínűségének egyik példája. Az ilyen fajok védelme nemcsak önmagukban fontos, hanem a bolygónk biológiai sokféleségének megőrzése szempontjából is.