Súlyok és méretek
Biológiai adatok
Veszélyeztetettség
Állatleírás
A Foltos nádiposzáta (Acrocephalus schoenobaenus) egy kisméretű, de jellegzetes megjelenésű madár, amely elsősorban Európában és Ázsiában található meg. A nádiposzátafélék családjába (Acrocephalidae) tartozik, és leginkább a nedves élőhelyeket, mint például a nádasokat és lápokat részesíti előnyben.
Megjelenésében a Foltos nádiposzáta viszonylag szerény, ám mégis van néhány jellegzetes vonása, amely megkülönbözteti más hasonló fajoktól. Hossza általában 12-15 cm között mozog, szárnyaik fesztávolsága pedig 17-21 cm. Tetejük sötétbarna, melyen világosabb csíkok húzódnak, hasuk és mellük világosabb, gyakran sárgás vagy fehéres árnyalatú, finom sötét csíkozással. A fejükön lévő jellegzetes sötét foltok a faj nevének is adói.
Élőhelyük tekintetében a Foltos nádiposzáta igényes: a sűrű nádasokat és más, hasonlóan sűrű vízi növényzetet kedveli, ahol bújik, táplálkozik és fészkel. Táplálékát tekintve rovarokkal és más kis ízeltlábúakkal táplálkozik, melyeket ügyesen csíp el repülés közben vagy a növényzet között rejtőzködve.
A Foltos nádiposzáta vonuló madár, téli időszakot többnyire Afrika szubszaharai részén tölti. Tavasszal tér vissza költözőterületeire, ahol bonyolult és dallamos énekével hívja fel magára a figyelmet. A hímek énekével nem csak a tojókat csábítják, hanem területüket is megjelölik vele.
Szaporodásuk májustól júliusig tart. A tojó 4-6 tojást rak, melyeket 10-15 napig költ. A fiókák teljesen tollatlanul kelnek ki, de gyorsan növekednek, és körülbelül két hét alatt már repülésre készek. A szülők gondoskodnak róluk, míg önállóan képesek nem lesznek az élelemkeresésre.
A Foltos nádiposzáta állománya viszonylag stabilnak tekinthető, bár élőhelyeinek csökkenése és a nedves élőhelyek átalakítása veszélyezteti. A természetvédelem szempontjából fontos, hogy megőrizzük ezeket a területeket, nemcsak a Foltos nádiposzáta, hanem számos más, hasonlóan specializált faj számára is.