Ismert mint
- Magot
- Magot bezocasý
- Opice berberská
- Opice turecká
- Makak magot
Súlyok és méretek
Állatleírás
A Berber makákó (Macaca sylvanus), ismert még atlasi makákó néven, Észak-Afrika egyedülálló, őshonos majomfaja, mely különösen Marokkó és Algéria magashegyi régióiban, valamint a Gibraltári-szorosban található. Ez az egyetlen makákófaj, amely Európában is előfordul, bár ott emberi beavatkozásra vezethető vissza jelenlétük. A Berber makákó a Cercopithecidae család tagja, és az egyik legészakibb élő majomfaj.
Megjelenés
A Berber makákó testhossza elérheti a 55-70 cm-t, súlya pedig 7-13 kg között mozog, a nőstények általában kisebbek és könnyebbek a hímeknél. Bőrük rövid, sűrű, és színe változó; általában sötétbarna vagy szürkésbarna, hasukon világosabb. Az arcuk szőrtelen, rózsaszín vagy világosbarna. Egyik legjellemzőbb vonásuk a nagy, kerek fülek és a rövid farok, amely különbözteti meg őket a többi makákófajtól.
Élőhely és Elterjedés
Eredetileg az Atlasz-hegység magas, sziklás területein és a közeli erdős régiókban éltek, ahol a hideg, változó időjárás uralkodik. Az élőhelyvesztés és az emberi tevékenységek miatt mára populációjuk jelentősen csökkent, és elterjedési területük szűkült.
Táplálkozás
A Berber makákó mindenható, étrendje változatos: gyümölcsöket, leveleket, virágokat, rovarokat és kisebb gerincteleneket egyaránt fogyaszt. Az évszakok változása jelentősen befolyásolja, hogy milyen táplálék áll rendelkezésükre.
Viselkedés
Társas lények, akik 10-30 egyedből álló csoportokban élnek, melyeket szoros szociális kötelékek és bonyolult hierarchia jellemznek. A csoportokban általában több nőstény, mint hím található, a vezető pozíciót pedig gyakran a nőstények töltik be. Kommunikációjukban fontos szerepet játszanak a testtartás, az arcjáték és a hangadás.
Szaporodás
Nincs szigorúan meghatározott szaporodási időszakuk, bár a legtöbb kölyök tavasszal születik. A vemhesség időtartama körülbelül 5-6 hónap, általában egy kölyök születik. A nőstények nagyon gondoskodó anyák, és a csoport többi tagja is részt vesz a nevelésben.
Fenyegetettség és Védelem
A Berber makákó a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) Vörös Listáján veszélyeztetett fajként szerepel. Fő fenyegetéseik közé tartozik az élőhelyük csökkenése az erdőirtás és az urbanizáció miatt, valamint az illegális vadkereskedelem. Az életben maradásuk kulcsa az élőhelyek megőrzése és a természetvédelmi erőfeszítések, mint például a nemzeti parkok létrehozása és a tudatosság növelése.
Előfordulási térkép