Vissza a listához

Barnafejű papagáj

Poicephalus cryptoxanthus

Fotó: Barnafejű papagáj
Súlyok és méretek
Hossz 22 cm
Állatleírás
A barnafejű papagáj (Poicephalus cryptoxanthus) egy közepes méretű, színes tollazatú madár, amely elsősorban Kelet-Afrika part menti területein és néhány belső régióban honos. Ez a faj a papagájok (Psittaciformes) rendjébe és a Poicephalus nemzetségbe tartozik, amely Afrikában őshonos, és több másik, hasonló méretű és viselkedésű papagájfajt is magában foglal.
Megjelenés

A barnafejű papagáj jellegzetessége, ahogy neve is sugallja, a sötétbarna, majdnem fekete feje és nyaka, amely ellentétben áll a zöld testtollazatával. A szárnyakon és a farokon a zöld mellett gyakran előfordulnak sárga vagy narancssárga árnyalatok is, bár ezek a színek változhatnak az egyedek között. A fiatal madarak általában halványabbak, és idővel válnak teljesen kifejlett színezetűvé. A barnafejű papagáj szeme sötét, csőre erős és fekete vagy sötétszürke, míg a lábai szürkék vagy feketék.
Természetes élőhely

Ezek a papagájok a nyílt erdős területeket, bozótosokat és mangrove erdőket részesítik előnyben, gyakran megtalálhatók a tenger szintje feletti alacsonyabb magasságokban. Kedvelik a víz közelében lévő élőhelyeket, például folyópartokat és tópartokat. Az éghajlat változása és az élőhelyek pusztulása miatt azonban egyre inkább kénytelenek alkalmazkodni az ember által módosított környezethez is, például mezőgazdasági területekhez és parkokhoz.
Táplálkozás

A barnafejű papagájok mindenekelőtt növényevők, étrendjük főként gyümölcsökből, magokból, bogyókból, és néha virágokból áll. Aktívak főként a hajnali és az esti órákban, amikor élelmet keresnek a fák lombkoronájában vagy a földön.
Viselkedés

A barnafejű papagájok társas lények, gyakran láthatók kisebb csoportokban vagy párokban. Hangjuk változatos, a csendes mormogástól a éles sikolyokig terjedhet, amelyekkel kommunikálnak egymással, különösen táplálékot keresve vagy területüket védelmezve. Fészkelési időszakban a hím és a tojó együtt dolgoznak a fészek előkészítésében, amely általában egy fa odújában található. A tojásrakás után a tojó általában 2-4 tojást rak, amelyeket 24-28 napig kotlik.
Megőrzési státusz

Bár a barnafejű papagáj nem tartozik a kritikusan veszélyeztetett fajok közé, populációja számos tényező, például az élőhelyek elvesztése, az illegális kereskedelem és a mezőgazdasági tevékenységek miatt csökken. Több természetvédelmi szervezet dolgozik azon, hogy megőrizzék élőhelyeiket, és felhívják a figyelmet a faj védelmére.

Összességében a barnafejű papagáj egy lenyűgöző és színes madár, amely fontos szerepet tölt be az ökoszisztémájában. A megőrzésük érdekében folytatott erőfeszítések kulcsfontosságúak a biodiverzitás fenntartásához az őshonos régiókban.
Új állatfotók