Súlyok és méretek
Állatleírás
A Nílusi krokodil (Crocodylus niloticus) egyike a legnagyobb és leginkább ismert krokodilfajoknak, mely elsősorban Afrika szubszaharai részén, valamint a Nílus folyó mentén és annak deltavidékén él. Ezek az impozáns ragadozók a Crocodylidae családba tartoznak, és rendkívül alkalmazkodóképesek, különböző vizes élőhelyeken is képesek megélni, így megtalálhatók folyókban, tavakban, mocsarakban és néha sós vízben is.
A Nílusi krokodilok testhossza elérheti, sőt, meg is haladhatja a 5 métert, egyes egyedek esetében pedig 6 méter fölé is nőhet. Súlyuk általában 500 kg körül mozog, de a legnagyobb egyedek több mint 700 kg-ot is nyomhatnak. Bőrük sötétzöld vagy szürkésbarna, amely kiváló álcázást biztosít számukra a vízben történő vadászat során. Testük masszív, hosszú farokkal, amelyet úszás közben kormányozásra használnak, míg a rövid, de erős végtagjaik lehetővé teszik számukra, hogy a parton is gyorsan mozogjanak.
A Nílusi krokodilok kiváló vadászok, melyek elsősorban húsevők. Étrendjük változatos, táplálkozhatnak halakkal, madarakkal, kisebb emlősökkel, sőt, nagyobb egyedek akár antilopokat és zebrákat is képesek elejteni. A vadászatot többnyire a vízben végzik, ahol csendben közelítik meg zsákmányukat, majd hirtelen előugorva megragadják azt éles, horgas fogakkal.
A szaporodás során a nőstények a part menti homokba vagy iszapba vermeket ásnak, ahova 25-80 tojást raknak. A tojások kikeltése általában 80-90 napig tart, és a nőstények ebben az időszakban őrzik a fészket. A fiókák egyedül törnek ki a tojásból és azonnal a víz felé veszik az irányt, bár ebben az időszakban nagyon sebezhetőek a ragadozókkal szemben.
A Nílusi krokodilok a vadonban 40-45 évig élhetnek, bár fogságban ez az időszak akár 70-100 évig is elnyúlhat. Sajnos, a habitatvesztés, az illegális vadászat és az emberi tevékenységek miatt egyes területeken csökkent a populációjuk, így az IUCN (Nemzetközi Természetvédelmi Unió) a fajt bizonyos régiókban veszélyeztetettnek minősíti. Ennek ellenére, a megfelelő védelmi intézkedésekkel és a természetes élőhelyek megőrzésével a Nílusi krokodilok továbbra is fontos részét képezik Afrika biodiverzitásának.
Előfordulási térkép