Súlyok és méretek
Állatleírás
A kék cize (Cyanerpes cyaneus) egy lenyűgöző és szemet gyönyörködtető madár, amely az amerikai kontinens trópusi és szubtrópusi erdeiben honos. Ez a kis méretű, ám annál feltűnőbb színezetű madár a méltán híres tanévadó család (Thraupidae) tagja.
Megjelenését tekintve a kék cize igazi ékszer a természetben. A hímek élénk kék színű tollazattal rendelkeznek, melyet fekete arc- és torokrész tesz még látványosabbá. A lábak és a csőr szintén feketék, ami kontrasztos háttért ad a ragyogó tollazatnak. A nőstények megjelenése visszafogottabb, főként zöldes-szürke színűek, így jobban beleolvadnak a környezetükbe, ami védelmet nyújt számukra a ragadozókkal szemben. Mindkét nemnél jellemző a vörös szem, ami további egyedi jegyet ad megjelenésüknek.
Élőhelyük tekintetében a kék cizek az alacsonyabb tengerszint feletti magasságoktól egészen a hegyi régiók alacsonyabb részeiig megtalálhatók. Elsősorban dús lombkoronájú esőerdőkben, nyílt erdős területeken és kávéültetvények közelében élnek. Adaptív viselkedésüknek köszönhetően képesek a változatos élőhelyekhez alkalmazkodni.
Táplálkozásukat tekintve a kék cizek igen változatos étrendet követnek. Főként kis méretű rovarokkal, gyümölcsökkel és nektárral táplálkoznak. Különösen kedvelik a virágok nektárját, melyhez hosszú, vékony csőrük segítségével jutnak hozzá, így fontos szerepet töltenek be a növények beporzásában is.
A fészkelési időszakban a kék cizek aktívabbak. A hímek ekkor különösen élénk színezetükkel igyekeznek lenyűgözni a nőstényeket. A fészkek általában alacsonyan, a talajtól nem messze helyezkednek el a sűrű növényzetben. Egy-egy tojásrakási alkalommal a nőstény 2-3 tojást rak, melyeket 12-14 napig kotlik.
Összességében a kék cize (Cyanerpes cyaneus) egy rendkívül érdekes és szemet gyönyörködtető madárfaj, amelynek megfigyelése igazi öröm a természet kedvelői számára. Színes megjelenésük és érdekes viselkedésük miatt sok madármegfigyelő és természetfotós kedvelt témája. Az őserdők megőrzése kulcsfontosságú a faj és sok más, hasonlóan érdekes élőlény fennmaradása szempontjából.